Türkiye Cumhuriyeti

Cezayir Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Türkiye-Cezayir Ekonomik İlişkileri, 02.06.2017

Türkiye ile Cezayir arasındaki ekonomik ilişkiler dinamik bir gelişme göstermektedir.

2016 yılında Cezayir'e ihracatımız 1,7 milyar dolar, ithalatımız ise 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

 

Cezayir'in Türkiye'ye ihracatı, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG), sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG), ham petrol ve doğalgaz olmak üzere % 97 oranında enerji maddelerinden oluşmaktadır.

Ülkemizin Cezayir’e ihracatı kara ulaşım araçları ve yedek parçaları, demir-çelik ürünleri, makine aksam ve parçaları, tekstil ve konfeksiyon ürünleri, örülmemiş giyim eşyası, elektrikli makina aksamı, televizyon ve haberleşme cihazları, çimento, uçucu yağlar, sabunlar, demir dışı metaller, hububat ve mamulleri, sebze ve meyve, kağıt-karton ve plastik mamulleri içermektedir.                         

Türk firmalarının Cezayir’e doğrudan yatırımları ise 2 milyar Doları aşmıştır.

Öte yandan, Türk müteşebbisler tarafından Cezayir’de yürütülmekte olan projelerin toplam değeri 16 milyar Doları aşmıştır. Şirketlerimizin 2015 yılında üstlendiği müteahhitlik projeleri 3 milyar dolarken, 2016 yılında bu rakam Cezayir ekonomisinin durumu nedeniyle düşüş kaydetmiştir.    

Vatandaşlarımızın Cezayir’deki başlıca iş alanları ithalat/ihracat, inşaat ve müteahhitlik şirketleri, temizlik ve gıda malzemeleri üretimi, otomobil ithalatı ve satışı şeklindedir.

2013 yılından bu yana THY, başkent Cezayir’e haftada 21, Oran’a haftada 7, Konstantin’e 3 uçuş gerçekleştirmektedir. Buna ilave olarak, THY yaz aylarında Cezayir-Antalya doğrudan seferleri düzenlemektedir. Ülkemiz THY seferleriyle, haftalık uçuş sayısı itibariyle Cezayir’de ikinci sırada yer almaktadır.