Türkiye Cumhuriyeti

Cezayir Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Anayasa Değişikliği Halkoylamasina İlişkin Duyuru , 13.02.2017

(Seçmen kütüklerinin yayınlanması ve adres beyanında bulunulması hk.)


Ülkemizde 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılması öngörülen Anayasa Değişikliği Halkoylaması için oy verme işlemi yurt dışı temsilciliklerimizde 9 Nisan Pazar günü sona erecektir. Büyükelçiliğimizde oy verme işleminin yapılacağı tarihler ayrıca duyurulacaktır.

Yüksek Seçim Kurulunca, 18 Şubat Cumartesi günü Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün www.ysk.gov.tr adresinden duyurulması beklenmektedir. Seçmen kütüğüne olabilecek itirazlar 26 Şubat Pazar günü saat 15.00’e kadar yapılabilecektir.

Bu çerçevede, Cezayir’de oy kullanmak isteyen ve adres beyanında bulunmamış olan vatandaşlarımızın kimlik, pasaport veya ehliyetleri ile birlikte Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine 26 Şubat Pazar günü saat 15:00’e kadar müracaat etmeleri gerekmektedir.

Ayrıca, Yüksek Seçim Kurulunca, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin bağlı bulundukları temsilcilik görev çevrelerinde oy kullanmaları yönünde bir sınırlandırma bulunmadığı, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy verme günlerinde bulundukları yerlerdeki temsilciliklerde kurulan sandıklarda da oy kullanabilecekleri kararlaştırılmıştır.

Saygıyla duyurulur.