Türkiye Cumhuriyeti

Cezayir Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Sınır Kapılarında Oy Kullanılması , 15.03.2011

 

 

                                                                                                                                                                                                                                     

11 Mart 2011

 

 

DUYURU

 

 

Bilindiği üzere, Yüksek Seçim Kurulu 12/06/2011 Pazar günü yapılacak olan Genel Seçimlerde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın gümrük kapılarında oy kullanabilmeleri hususunda karar vermişti.  Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın gümrük kapılarında oy kullanabilmeleri için Yurt Dışı Seçmen Kütüğünde kayıtlı olmaları gerekmektedir.

 

Yüksek Seçim Kurulu’nca yayımlanan “Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesinin Usul ve Esaslarını Gösterir Genelge”ye göre:

 

- Yurt Dışı Seçmen Kütüğü 18/03/2011 Cuma günü saat 08:00’de internet ortamında “www.ysk.gov.tr” adresinde ilan edilecektir.

 

- Vatandaşlarımızın bu tarihten itibaren, www.ysk.gov.tr adresinde “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” ekranından T.C. kimlik numarasını girerek Kütüğe kayıtlı olup olmadıklarını kontrol etmeleri gerekmektedir.

 

- Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt dışında bulunmasına rağmen, Yurt Dışı Seçmen Kütüğünde ismi bulunmayan ya da yurt içinde Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup da yerleşim yerini yurt dışına taşıyan vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimize başvurarak “ADRES BEYAN FORMU”nu doldurup, imzalamaları gerekmektedir.

 

- Yurt Dışı Seçmen Kütüğü kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri değişiklikleri için de vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimize başvurarak “ADRES BEYAN FORMU”nu doldurup, imzalamaları gerekmektedir.

 

- Postayla yapılan müracaatlar dikkate alınmayacaktır.

 

- Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün ilanı 31/03/2011 Perşembe günü saat 17:00’de sonlandırılacaktır.  Bu tarihten sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

 

                                                          

                                                                                                                                                                     T.C. CEZAYİR BÜYÜKELÇİLİĞİ