Türkiye Cumhuriyeti

Cezayir Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

E-pasaport Uygulamasi Hakkinda Duyuru , 31.10.2010

İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından yürütülen ortak çalışma sonucunda, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) standartlarına uygun makinede okunabilir biyometrik özeliklere sahip e-pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren kullanıma sunulmuştur. Bu çerçevede, 31 Aralık 2010 tarihinden itibaren,

1- Makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportların düzenlenmesine son verilecektir.

2- Eski tip pasaportların temdit edilmesi mümkün olmayacaktır.  

3- Halihazırda kullanılan ve makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportlar geçerlilik süreleri boyunca ve ancak 24 Kasım 2015 tarihine kadar kullanılabilecektir.

4- Mevcut eski tip pasaportunda geçerli süreleri bulunan vatandaşlarımız, e-pasaport başvurusunda bulunmaları halinde bu süreleri e-pasaportlara harçsız olarak aktarılacaktır.

Eski tip pasaport sahibi vatandaşlarımızın olası mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla, e-pasaport başvurularını yurtdışına çıkmadan önce ülkemizde 81 il ve 110 ilçe Emniyet Müdürlüklerine veya yurtdışında bağlı bulundukları Büyükelçiliklerin Konsolosluk Şubelerine/Başkonsolosluklara yapmaları önemle rica olunur.

E-pasaport uygulaması ve harç bedelleri hakkında ayrıntılı bilgiye www.epasaport.gov.tr internet adresinden ulaşılabilir.

Saygıyla duyurulur.

İlgili Dosyalar :

- uzpvx52cbc3o0mmgoo5tzgjuBasın Bilgi Notu