T.C. Kimlik Kartı, 8.2.2021

YENİ T.C. KİMLİK KARTI BAŞVURUSU

- 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu çerçevesinde, nüfus cüzdanı yerine geçen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları dış temsilciliklerimizce de verilmeye başlanmış olup, geçerlilik süresi 10 yıldır.

- Büyükelçiliğimiz Konsolosluk şubesine kimlik kartı başvurusu yaptığınızda, yeni kimliğiniz Türkiye’de basıldıktan sonra Konsolosluk Şubemize gönderilmektedir.

Yeni kimliğiniz Konsolosluk Şubemize ulaştığında, başvuru esnasında vermiş olduğunuz e-posta adresi aracılığıyla tarafınıza bilgi verilmektedir. Her bir kimlik başvurusu için ayrı bildirim gönderilmektedir. Kimlik kartlarının en geç 3 ay içinde teslim alınması gerekmektedir.

- Başvuruya istinaden basılan kimlik kartları, sadece başvuru esnasında başvuru sahibinin yetkilendirdiği ve sisteme eklenen kişilere teslim edilebilmektedir. Bunun haricinde kimlik kartı üçüncü kişilere teslim edilmemektedir.

- Başvuru esnasında talep edilmesi halinde kimliği ispata yarayacak geçici kimlik belgesi düzenlenmektedir.

- Kimlik kartları, doğum, değiştirme veya kayıp nedeniyle düzenlenmektedir.

- Doğumda yapılacak başvurularda önce çocuğun doğum kaydının yapılması gerekmektedir.

- Başvuru 15 yaşından büyüklerin şahsen müracaatı ile yapılmaktadır.

- 15 yaşını tamamlamamış çocukların müracaatını, anne, baba, vasi veya vekâleti bulunan kişiler yapabilmektedir. Bu çocukların kimlik kartları fotoğraflı hazırlanmaz. Ancak, başvuruyu yapan tarafından talep edilmesi veya kimlik kartının seyahat belgesi olarak kullanılacağının beyan edilmesi halinde, her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

  • Velayet sahibi olduğunu gösteren mahkeme kararı (boşanmış anne veya babanın 18 yaşından küçük çocuğu adına başvuru yapabilmesi için)

NOT: On beş yaşını tamamlamış olanlar için kimlik kartında kullanılmak üzere biyometrik fotoğraf gereklidir. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi veya kimlik kartının seyahat belgesi olarak kullanılacağının beyan edilmesi hâlinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir.

Önemli Notlar

Hiçbir belge ibraz edemeyenlerin kimlik tespitinin yapılması için kimlik başvurusunda bulunanın anne, baba, kardeş, eş veya reşit çocuklarından birinin şahsen Konsolosluk Şubemize gelip şahitlik etmesi halinde, kimlik tespiti için Konsolosluk Şubemizce Türkiye’deki ilgili kurumlar ile yazışma yapılması gerekmektedir.

Baskısı tamamlanan kimlik kartını teslim almaya şahsın kendisi veya başvuruda belirttiği Türk vatandaşı olan bir şahıs yetkilidir. Kimlik kartını teslim almak için randevu almaya gerek yoktur.

ÜCRET

-950 Cezayir Dinarı (Kayıp nedeniyle başvurularda 1500 C. Dinarı)(2021 YILI)

NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ

Nüfus Hizmetleri Kanununun 44. Maddesi uyarınca nüfus kayıt örneklerini kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler Konsolosluk Şubemizden doğrudan almaya yetkilidirler.

Şahsen başvuru gerekmektedir.

Atatürk

Mahinur Özdemir Göktaş Büyükelçi
Pazar - Perşembe

09:00 - 12:30 / 13:30 - 17:00

Konsolosluk Müracaat 09:00-15:00
1.1.2021 Yılbaşı
12.1.2021 Yennayer
1.5.2021 İşçi Bayramı
13.5.2021 14.5.2021 Ramazan Bayramı
5.7.2021 Bağımsızlık ve Gençlik Bayramı
20.7.2021 21.7.2021 Kurban Bayramı
10.8.2021 Hicri Yılbaşı
19.8.2021 Aşure Günü
19.10.2021 Mevlid Kandili (Değişiklik olabilmektedir)
1.11.2021 Devrimin Yıldönümü