Vatandaşlık, 8.2.2021

VATANDAŞLIK

1- Evlenme yoluyla Türk Vatandaşlığını kazanmak için başvurusu yapmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Evlenme yoluyla Türk Vatandaşlığının kazanılmasına yönelik başvurular, evlilikte geçen sürenin üç yılı aşması şartıyla Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine Aile Cüzdanı ile birlikte bizzat müracaat edilerek yapılmalıdır. Aile Cüzdanının kontrol edilmesinin ardından mülakat için randevu tarihi verilmektedir.

2- Vatandaşlık başvurusu yaptım. Başvurum hangi aşamada nasıl öğrenebilirim?

Başvurunuz sistemde onaylandıktan sonra sistemde oluşacak Başvuru No ile vatandaşlık işleminin durumunu doğum tarihi ile birliktehttps://www.nvi.gov.tr adresindeki"Vatandaşlık Başvurum Ne Aşamada?"kısmından takip edilebilir. (https://vatan.nvi.gov.tr/moduller/basvuru/basvurudurumbilgi.aspx)

3- Başvuru No’sunu nereden öğrenebilirim?

Başvuru No’sunu,Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel MüdürlüğüHalkla İlişkiler Şubesinden, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerinden ve 10/11/2014 tarihinden sonraki başvurularıDış Temsilciliklerimizdenbaşvurunuz sistemde onaylandıktan sonra öğrenebilirsiniz.

4- Türk Vatandaşlığını kazanma başvurusu sırasında yaşı küçük olmakla birlikte işlemlerin devamı sırasında reşit olan çocuklar için ne yapılmalıdır?

Anne ve babalarına bağlı olarak vatandaşlık durumları incelenen küçük çocukların, vatandaşlık işlemleri sonuçlanmadan reşit olmaları halinde, müracaat makamlarına bilgi verilerek adlarına vatandaşlık dosyasının düzenlenmesi gerekmektedir.

5- Türk Vatandaşlığını kazanma başvurum reddedilmiştir. Yeniden müracaat edebilir miyim?

5901 sayılı Türk VatandaşlığıKanunundaaranılanşartları taşımanız halindeikamet ettiğiniz yer valiliğine veya bağlı bulunduğunuz Dış Temsilciliğe müracaat etmeniz halinde vatandaşlık durumunuzun yeniden değerlendirilmesimümkündür.

6 - Türk Vatandaşlığını kazandığıma ilişkin duyuru belgesini teslim aldım. Türk Vatandaşlığını kazanma işlemlerim sonuçlandı mı yoksa başka herhangi bir işlem yapmam gerekir mi?

Türk Vatandaşlığını kazandığınıza dairduyuru belgesi ileilçe nüfus müdürlüğü ya da dış temsilciliklerimizden Türkiye Cumhuriyetikimlik kartı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

7- Türk Vatandaşlığını kazandığıma ilişkin duyuru belgesi nereden teslim alınır?

Türk Vatandaşlığını kazandığınıza dairduyurubelgesi,başvuru makamından(il nüfus ve vatandaşlık müdürlüğü/dış temsilcilik) imza karşılığında ilgilisi tarafından teslim alınabilir.

8- Türk Vatandaşlığının yatırım yolu ile kazanılmasında gerekli olan yatırım şartları nelerdir?

En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirasıtutarında sabit sermaye yatırımıgerçekleştirmek

 • En az 250.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarındataşınmazı satın alıptapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koydurmak
 • En az 50 kişilikistihdamoluşturmak,
 • En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında mevduatı Türkiye’de faaliyet gösterenbankalara yatırıp üç yıl tutacağınadair taahhütte bulunmak
 • En az 500.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarındaDevlet borçlanma araçlarını satın alıpüç yıl tutacağına dair taahhütte bulunmak
 • 9- Vatandaşlık başvuruların sonuçlandırılması?

  Yabancıların vatandaşlık başvuruları Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce değerlendirilir;milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek herhangi bir durumu bulunmayan kişilerinTürk Vatandaşlığını kazanmalarına ilişkin karar Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulur. Nihai karar Cumhurbaşkanı tarafından verilmektedir.

  Atatürk

  Mahinur Özdemir Göktaş Büyükelçi
  Pazar - Perşembe

  09:00 - 12:30 / 13:30 - 17:00

  Konsolosluk Müracaat 09:00-15:00
  1.1.2021 Yılbaşı
  12.1.2021 Yennayer
  1.5.2021 İşçi Bayramı
  13.5.2021 14.5.2021 Ramazan Bayramı
  5.7.2021 Bağımsızlık ve Gençlik Bayramı
  20.7.2021 21.7.2021 Kurban Bayramı
  10.8.2021 Hicri Yılbaşı
  19.8.2021 Aşure Günü
  19.10.2021 Mevlid Kandili (Değişiklik olabilmektedir)
  1.11.2021 Devrimin Yıldönümü